
Antiradary
Radarové detektory (antiradary) jsou pasivní zařízení - mimořádně citlivé přijímače, laděné na vysílací frekvenci policejních radarů. Systém automaticky vyhledává vysílání radarů a v blízkosti policejního radaru je řidič akusticky a opticky upozorněn. Detektor také upozorní na laserové měřiče rychlosti. Jen kvalitní detektory mají vysokou úspěšnost varování. Na dálnici cca 90 %, ve městě je úspěšnost ještě vyšší.
Rychlost vozidla je měřena 10-20 m po té co radar minete. Při měření rychlosti policií proti směru jízdy je řidič upozorněn cca 200 m předem. Při měření ve směru jízdy je varování s předstihem cca 100 m. Vždy samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách.
Cena kvalitního přenosného antiradaru se pohybuje od necelých 7 000,- Kč s DPH. Špičkové modely pro pevné zabudování budou od 20 000,- Kč.
Legislativa
Jízda se zapnutým radarovým detektorem není v ČR nijak omezena vyhláškou, zákonem ani předpisem. Zákon 361/2000 Sb. zakazuje použití takových prostředků, které mohou omezit nebo rušit činnost radarů. V ČR je tedy zakázáno používat rušičky, nikoliv radarové detektory. V cizině to ale může být jinak,v případě odhalení systému policií může hrozit riziko vysoké pokuty a zabavení systému (dle místních předpisů).
Upozornění
Varujeme před nákupem detektorů bez označení EURO nebo CZ. Tyto detektory nejsou upraveny pro použití v ČR. Nemají upravený řídící software, který je základem správné funkčnosti proti radarům používaným v ČR. Všechny detektory, které mají být v ČR spolehlivě funkční, obsahují také zúžené Ka pásmo. Antiradary jsou neúčinné na některé technologie, které Policie k měření rychlosti může použít (např. optické snímání).